Tekst wprowadzenia 01.2007 r.
Polska. Ziemia Bocheńska; woj. małopolskie
Region fizycznogeograficzny Polski: Pogórze Wiśnickie w obrębie Pogórza Zachodniobeskidzkiego oraz Podgórze Bocheńskie i Nizina Nadwiślańska w obrębie Kotliny Sandomierskiej
Harmonia krajobrazu wsi tradycyjnej, wsi odchodzącej
Ziemi Bocheńskiej
M a r e k A n g i e l
z d j ę c i a i s ł o w o
Zrobione w WebWave CMS
Wieś tradycyjna Ziemi Bocheńskiej w swym materialnym kształcie i harmonijnej formie, ukształtowała się w wieku XIX i trwała do końca wieku XX. Przystawała do warunków geograficznych i tradycji etnicznych regionu krakowskiego. Wieś tradycyjna była drewniana. Wiejskie chałupy, budynki gospodarcze, pomocnicze budowano z drewna w konstrukcji "na zrąb" albo w konstrukcji mieszanej. Dachy do lat 50. XX wieku poszywano słomą, a od lat 60. były kryte dachówką ceramiczną oraz eternitem. Zmiany ustrojowe w Polsce po roku 1989 uruchomiły przemiany społeczne oraz cywilizacyjne na Ziemi Bocheńskiej. Jedną z konsekwencji tych przemian jest zmierzch wsi tradycyjnej w kształcie znanym wcześniej oraz powszechnie obecnym w tym regionie do początku XXI wieku.
***
Materię wsi tradycyjnej Ziemi Bocheńskiej cechowała duża gęstość i jednorodność architektury o układzie logicznym i przejrzystym, a także jednostajny rytm ciągu zagród z wieloma miejscami o charakterze kameralnym. Zabudowę wsi tradycyjnej należy uznać za harmonijną gdyż układem przestrzennym, formą oraz proporcjami brył budynków dostosowana była do charakterystycznego rytmu przebieg głównych elementów rzeźby terenu Pogórza Wiśnickiego i Kotliny Sandomierskiej. W budownictwie wiejskim dominował kolor drewna (wiele odcieni brązu), kolor wapna (biały, biały wraz z niebieskim, biały plus indygo), kolor lokalnych skał - głównie piaskowców i gliny (żółty, beżowy) oraz kolor ceramiki budowlanej (ceglasty, czerwony), a także ugier (żółtobrunatny) oraz odcienie zieleni z domieszką bieli.
***
Zamieszczone poniżej postery zawierające około 240 zdjęć z całego regionu, są swoistym dokumentem ukazującym HARMONIĘ TREŚCI, FORMY I PROPORCJI ORAZ HARMONIĘ BARW KRAJOBRAZU wsi tradycyjnej Ziemi Bocheńskiej. Przedstawiają zatem syntetyczny obraz wiejskiego krajobrazu kulturowego tego regionu - krajobrazu, który odszedł, i który odchodzi do przeszłości szybkimi krokami.
***
Prezentowane zdjęcia pochodzą z lat 1998-2006. Większa część tych fotografii ma charakter unikatowy gdyż przedstawia obiekty nieistniejące już w roku 2007, gdy był pisany ten tekst. Odeszły w niebyt wiejskie chałupy, stodoły, obory, stajnie, chlewy, kurniki, spichlerze oraz inne zabudowania gospodarcze, które zostały rozebrane, zdewastowane, spalone, opuszczone, lub przebudowane tak, by mogły pełnić funkcję inną niż dotychczas.
***
Ziemia Bocheńska leży w obrębie Polskich Karpat na terenie Małopolski. Zajmuje obszar położony między rzekami Rabą a Uszwicą i ma powierzchnię około 650 km kw. Część południowa tego regionu leży na obszarze Pogórza Wiśnickiego będącego pogórskim fragmentem Zewnętrznych Karpat Zachodnich, natomiast część północna położona jest w Kotlinie Sandomierskiej, na terenach Północnego Podkarpacia. Stolicą tej ziemi jest miasto Bochnia.
Harmonia krajobrazu wsi tradycyjnej Ziemi Bocheńskiej. Zdjęcia z lat 1998-2006